Kancelaria Adwokacka Marta Rosińska

Unieważnienie czy odfrankowienie?

W przypadku kredytów spłacanych we frankach szwajcarskich są dwa sposoby na uwolnienie się od toksycznych warunków umów kredytowych – unieważnienie umowy lub odfrankowienie kredytu. Obie drogi prowadzą do wyeliminowania niekorzystnych dla kredytobiorców skutków, jednak różnią się istotnie pod względem prawnym i finansowym. Decyzje dotyczące unieważnienia lub odfrankowienia mogą być podejmowane przez sądy w ramach postępowań sądowych, jednak wsparcie doświadczonego prawnika może okazać się pomocne w wielu aspektach.

Analiza umowy kredytu frankowego – jakie dokumenty przygotować?

Unieważnienie umowy kredytowej wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy, ponieważ pozbawia go ono dalszych zobowiązań względem instytucji finansowej. Orzecznictwo w Polsce jest zazwyczaj przychylne frankowiczom, a zdecydowana większość przypadków kończy się właśnie unieważnieniem. Pierwotnie, sądy skupiały się na unieważnianiu wyłącznie kredytów denominowanych, jednak kolejne orzeczenia Trybunału Unii Europejskiej to zmieniły. TSUE potwierdził międzyt innymi, że można unieważnić zarówno kredyty denominowane, jak i indeksowane. W przypadku braku podstaw do unieważnienia umowy kredytowej, instytucja finansowa może zaproponować odfrankowienie kredytu jako alternatywne rozwiązanie. Czym różnią się te dwie drogi?

Unieważnienie umowy frankowej

Unieważnienie umowy frankowej polega na tym, że sąd, na podstawie określonych przepisów prawnych i dowodów przedstawionych przez strony, stwierdza nieważność umowy kredytowej zawartej w CHF. Oznacza to, że umowa traktowana jest tak, jakby nigdy nie istniała, co zwalnia kredytobiorcę z wszelkich zobowiązań związanych z tą umową, w tym spłaty kapitału i odsetek. Unieważnienie umowy frankowej może być wynikiem uznania przez sąd abuzywnych postanowień umownych i złamania przepisów prawa konsumenckiego przez instytucję finansową. Po usunięciu abuzywnych zapisów umowa nie może być kontynuowana.
Jest to często poszukiwane rozwiązanie przez kredytobiorców, którzy chcą uwolnić się od niekorzystnych warunków umowy kredytowej. W konsekwencji bank musi zwrócić kredytobiorcy całą kwotę wpłacanych przez niego rat i traci zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości kredytobiorcy. Kredytobiorca musi natomiast zwrócić bankowi kwotę kapitału kredytu, którą otrzymał w ramach zawartej umowy.

Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie polega na przekształceniu kredytu walutowego na złotówkowy według kursu z dnia zawarcia umowy, co likwiduje ryzyko kursowe. Kredytobiorca zachowuje prawo własności nieruchomości, a bank otrzymuje należne mu świadczenie w złotówkach. Odfrankowienie nie usuwa wszystkich skutków prawnych umowy, ale również jest rozwiązaniem przychylnym dla kredytobiorcy. Może on ubiegać się o zwrot nadpłaconych rat, co często stanowi pokaźne kwoty.

W jakim zakresie pomocne może być wsparcie prawnika?

Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w sprawach frankowych i podejmie wszelkie możliwe działania w celu ochrony interesów klienta. Dokładnie przeanalizujemy postanowienia umowy pod kątem występowania niedozwolonych klauzul abuzywnych, które mogą stanowić podstawę do unieważnienia umowy lub jej odfrankowienia, a także doradzimy, która droga będzie korzystniejsza dla kredytobiorcy w danej sytuacji. Doświadczony adwokat, który zajmie się Twoją sprawą, przygotuje pozew do sądu o unieważnienie umowy lub jej odfrankowienie wraz z całą niezbędną dokumentacją. Będzie on także reprezentował Cię przed sądem, przedstawiając argumentację prawną i dowody na poparcie żądania. W przypadku korzystnego wyroku, nasza kancelaria pomoże w egzekwowaniu obowiązków banku względem kredytobiorcy.
Formularz kontaktowy

    Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h