Kancelaria Adwokacka Marta Rosińska

Czy ugody są opłacalne dla frankowiczów?

Wobec rosnącej fali pozwów sądowych, składanych przez frankowiczów, banki zaczęły masowo przesyłać propozycje ugód. Choć mogłoby się wydawać, że jest to ukłon w stronę kredytobiorców i gest dobrej woli, w rzeczywistości stanowi próbę ochrony interesów banków, które ponoszą ogromne straty, przegrywając procesy sądowe. Banki liczą, że oferując ugody uda im się uniknąć roszczeń zasądzanych przez sądy oraz kosztów procesowych. Zatem, czy ugody są opłacalne dla frankowiczów? W zdecydowanej większości przypadków nie, natomiast istnieją sytuacje, w których warto rozważyć propozycje, które pojawiają się z ramienia banku. Sytuacja jest również bardzo dynamiczna i bywa, że propozycje banków stają się bardziej korzystne niż miało to miejsce w przeszłości. Warto w tej kwestii zasięgnąć rady doświadczonego prawnika, będącego w kontakcie z treścią ugód już od kilku lat, potrafiącego doradzić, czy w konkretnej sprawie warto rozważyć propozycję ugodową czy też nie.

Co to jest ugoda frankowa i czy jest korzystną opcją dla frankowiczów?

Ugoda frankowa to pozasądowe porozumienie między bankiem a kredytobiorcą, mające na celu rozwiązanie sporu dotyczącego kredytu hipotecznego denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego. Choć ugoda może przyspieszyć zakończenie sprawy, często nie jest korzystną opcją dla frankowiczów.

Wady ugody z bankiem

  • Frankowicz musi zrzec się części roszczeń wobec banku, rezygnując najczęściej ze swojego roszczenia odsetkowego, bądź zwrotu kosztów postępowania, które mógłby uzyskać w procesie sądowym.
  • Warunki ugód proponowane przez banki są z reguły niekorzystne dla kredytobiorców, obejmują np. przewalutowanie po niekorzystnym kursie lub niskim spread’zie. Warto jeszcze raz zaznaczyć – banki dbają o własny interes, a nie interes klienta.
  • Ugoda często wiąże się z utratą prawa do zwrotu nienależnie pobranych prowizji i opłat.
Zanim kredytobiorca podpisze jakąkolwiek umowę z bankiem, ważne jest, aby dokładnie przeanalizował wszelkie warunki, najlepiej przy wsparciu doświadczonego prawnika. Decyzja ta powinna być w pełni świadoma oraz korzystna dla sytuacji finansowej klienta.

Potencjalne korzyści zawarcia ugody z bankiem

  • Szybsze zakończenie sporu i zwolnienie hipoteki, bez wieloletniego procesu sądowego.
  • Możliwość korzystnego rozłożenia pozostałej kwoty na raty. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w momencie podpisania ugody znika ryzyko związane z wahaniem kursu walut, ale pojawia się ryzyko związane z oprocentowaniem. Nie jest więc powiedziane, że rata pozostanie stała.

Podpisanie ugody z bankiem powinny rozważyć wyłącznie osoby, które zmusza do tego sytuacja zdrowotna lub życiowa i nie mają one czasu na toczenie wieloletniego procesu. Warto jednak wcześniej skonsultować się z naszą Kancelarią – pomożemy wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki i zabezpieczymy interes kredytobiorcy.

Formularz kontaktowy

    Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h